Serwis EKP
Informacje o klubie
Nasze spotkania
My Poeci
Manifest neomodernistyczny
Nasz Konkurs poetycki
Sentencje znane i nieznane
Napisali o nas
Magazyn Rzeczy Bardzo Potrzebnych
Elbląg literacki - wydanie poprawione ?
Galeria

 

KONTAKT

Elbląskie Stowarzyszenia Wspierania
Inicjatyw Pozarządowych
ul. Zw. Jaszczurczego
82-300 Elbląg
dopisek "Elbląski Klub Poetycki"
lub tel. 0-503603199

e-mail: ekp@softel.elblag.pl

 

Obejrzyj naszą Księgę Gości!!!
Dopisz się do Naszej Księgi Gości !!!

 

Elbląski Klub Poetycki istnieje już 11-ty rok. Zrzesza wszystkich chętnych poetów oraz sympatyków poezji z Elbląga, a dzięki internetowi posiada swoich sympatyków w Polsce i poza nią.
- Nie zamykamy się na nikogo - mówi Mariusz Żurawski, jak czasami robią to niektóre grupy poetyckie, ważniejsze jest dla nas, że dana osoba coś tworzy i chce się tym podzielić.
Klub przez wiele lat nie miał swojej siedziby, poeci spotykali się w prywatnych mieszkaniach, kawiarniach czy bibliotekach. Przez pewien czas korzystaliśmy z pomieszczeń ESWiP. Obecnie, dzięki przychylności dyrektora Teatru Dramatycznego, Dariusza Bartona swoje comiesięczne spotkania organizujemy przy Małej Scenie teatru.
Oryginalną tradycją klub stała się organizacja dorocznego, ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "Deotyma Elbląska" - który przeznaczony jest tylko dla pań (!)
Od początku istnienia klubu poeci EKP, to prawdziwy przekrój naszego społeczeństwa: uczeń, student, bezrobotny, piekarz, dziennikarz itd., co świadczy że każda osoba jest w klubie mile widziana.
Od 4 lat klub posiada własną stronę internetową (www.softel.elblag.pl/~ekp) gdzie prezentuje swoją poezję, tam też można dowiedzieć się szczegółów na temat spotkań klub i jego działalności. - W ten sposób strona www stała się naszą wizytówką na cały świat, mówi jeden z poetów EKP, kontaktują się z nami Polacy m.in. z Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, dostajemy też wiele listów elektronicznych z całej Polski.
Od 1991 roku w Elbląskim Klubie Poetyckim "wychowało się" wielu uznanych w Elblągu poetów jak np.: Katarzyna Jarosińska, Jarosław Grabarczyk czy Lech Brywczyński, który jest z nami do dziś, notabene założyciel klubu. Gośćmi klubu byli m.in. dr Ryszard Tomczyk, Janusz Ryszkowski , Mieczysław Lenckowski czy zamieszkały na stałe w Szwecji poeta, dramaturg i dziennikarz Jean-Pierre Paleński.
Brak środków finansowych nie pozwala niestety klubowi na wydanie antologii poetów z EKP. Niezależnie od tego kilka osób wydało tomiki poezji własnym sumptem jak np. Mariusz Żurawski "Kamienne Piekło" czy sztuki dramatyczne wydane przez Lecha Brywczyńskiego. Są też osoby, które zamieścili gotowe tomiki w internecie, jak Michał Weiss, związany z klubem od samego początku.
Elbląski Klub Poetycki nie wszędzie zyskuje aprobatę, a być może wzbudza zwykłą zazdrość. Dr Ryszard Tomczyk "upamiętnił" klub w publikacji "Elbląg Literacki" - gdzie nazwał jego dokonania jako "produkcję poetycką" a członków klubu - niegodnymi nazywania ich poetami. Na szczęście to tylko wyjątek. W swojej 11-letniej historii klub prezentował swoje dokonania m.in. w magazynie kulturalnym w elbląskim radiu, przygotował i zaprezentował się ze swoim programem "Wiersze z magazynu" w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, a także prezentował swoją poezję w lokalnej prasie.
- Ostatnio klubu odwiedza coraz więcej młodych poetów, przychodzą i licealiści, i studenci, a jedna osoba przyjeżdża na nasze spotkania aż z Warszawy mówi - Lech Brywczyński. Ponadto na spotkaniach EKP można posłuchać poczynań tworzącego się zespołu muzycznego z Elbląga. Niech to wszystko będzie zachętą dla nieśmiałych poetów.
Drzwi klubu są otwarte dla wszystkich.

Michał Weiss

(artykuł jest autorstwa członka klubu, został zamieszczony w listopadowym numerze miesięcznika "Razem z tobą")